دوره 7، شماره 13 و 14 - ( فصلنامه نقد کتاب کلام فلسفه و عرفان 1396 )                   جلد 7 شماره 13 و 14 صفحات 87-95 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (509 مشاهده)
درست شش دهه از انتشار کتاب ارزشمند مدخل منطق صورت اثر غلام‌حسین مصاحب (1289ـ1358) در سال 1334 می‌گذرد. با این اثر، منطق تطبیقی درضمن منطق جدید به ایرانیان معرفی شد. مصاحب یک فصل کامل را به بررسی منطق قدیم و تطبیق آن با منطق جدید اختصاص داده و ایرادهای منطق قدیم را از نگاه منطق جدید در برابر چشمان خواننده به نمایش گذاشته بود. از آن زمان به بعد، دانشجویان و اندیش‌مندان این سرزمین خود را با پدیده‌ای نوظهور و رقیبی پرتوان رودررو دیدند که گریزی از رویارویی با آن نبود.
نخستین واکنش نوشتاری را، تا آن‌جا که ما یافته‌ایم، سعید رجائی خراسانی در سال 1349، مهدی حائری یزدی در 1360 و فرخ وطن در 1361 منتشر کردند. اثر دوم پاسخ کوبندۀ ضیاء موحد را در سال 1366 در پی داشت که موجی از مقاله‌ها را بیشتر بر ضد خود برانگیخت. انتشار مهم‌ترین و خوش‌خوان‌ترین کتاب درسی منطق جدید از ضیاء موحد در سال 1368 و راه‌یافتن آن به واحدهای درسی رشتۀ فلسفه در دانشگاه‌ها به عمومی‌ترشدن هرچه بیشتر منطق جدید و دامن‌زدن بیشتر به مباحث منطق تطبیقی انجامید. پس از این بود که انبوهی از پایان‌نامه‌ها، رساله‌ها و مقاله‌ها در تطبیق منطق قدیم و جدید یکی پس از دیگری نوشته شد و کتاب‌ها و مقاله‌هایی نیز در همین زمینه از زبان‌های عربی و انگلیسی به فارسی برگردانده شد.
متن کامل [PDF 385 kb]   (1 دریافت)    
نوع مطالعه: نقد و بررسی | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۲۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۲۵